Opis przedmiotu, literatura

27/wrz/2023
27/wrz/2023

Intensywna Terapia z elementami anestezjologii - II rok kierunek ratownictwo medyczne (zaliczenie). Zajęcia odbywają się w oddziale Klinicznym Kardioanestezji i Intensywnej Terapii. Zajęcia obejmują: wykłady, seminaria i zajęcia praktyczne. Wykłady zostaną umieszone na platformie www.eduportal.sum.edu.pl. Ćwiczenia będą się odbywały w oddziałach intensywnej terapii i na bloku operacyjnym Śląskiego Centrum Chorób Serca. Oddziały te są rozmieszczone: OITB-budynek B-I piętro . OITC-budynek C-I piętro, blok operacyjny budynek C – I piętro. Na ćwiczeniach w oddziałach intensywnej terapii obowiązuje strój dwuczęściowy medyczny. Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego jest zaliczenie ćwiczeń. Zaliczenie końcowe z zakresu intensywnej terapii z elementami anestezjologii odbywa się w formie testowej obejmującej 50 zadań. Czas przeznaczony na rozwiązanie wszystkich zadań testowych wynosi 50 minut.

Zalecane materiały szkoleniowe obejmują: 1) Kamiński B' Kübler A (Red.). Anestezjologia i intensywna terapia. Podręcznik dla studentów medycyny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002; 2014, 2) Owczuk R (Red) Anestezjologia i intensywna terapia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie  2021. 3) Weinert M. Crash Course  Anestezjologia. Wydawnictwo Urban &Partner, Wrocław 2008; 4) Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji – aktualna wersja http;//www.prc.krakow.pl

Tematyka zajęć:

Procedury stwierdzające śmierć mózgu i postępowanie z dawcą narządów. Pulsoksymetria. Kapnografia. Wykonywanie i interpretacja badań dodatkowych. Zasady antybiotykoterapii w OIT. Środki krwiopochodne. Leki wpływające na układ krzepnięcia. Ocena stanu pacjenta z użyciem skal. Terapia nerkozastępcza. Hipotermia terapeutyczna. ECMO w OIT. Sedacja i analgezja w OIT. Leki znieczulenia ogólnego. Leki znieczulenie przewodowego. Wywiad z pacjentem, jego rodziną lub opiekunem, świadkami. Ocena pacjenta z użyciem skal. Obsługa aparatury i sprzętu medycznego w OIT. Prowadzenie wymaganej przepisami dokumentacji medycznej w OIT. Wykonywanie i interpretacja badań dodatkowych w oddziale pooperacyjnym i OIT. Monitorowanie hemodynamiczne w oddziale pooperacyjnym i OIT. Kwalifikacja do leczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii i praktyczne aspekty leczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Zasady prowadzenia opieki pacjenta w oddziale, identyfikacja błędów w realizowanych procedurach medycznych. Praktyczne aspekty żywienia chorych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Praktyczne zasady postępowania profilaktycznego i leczniczego w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Monitorowanie funkcji życiowych w oddziale pooperacyjnym i w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Profilaktyka i postępowanie lecznicze w przypadku odleżyn. Zasady codziennej rehabilitacji i toalety ciała. Praktyczne zasady kaniulacji naczyń obwodowych i centralnych. Powikłania. Uwarunkowania prawne i praktyka zatrudniania ratowników medycznych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania bakteriologiczne w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Zasady antybiotykoterapii.

W kategorii: