Opis przedmiotu, literatura

24/mar/2023
25/wrz/2023

Anestezjologia i Intensywna Terapia – V rok kierunek lekarski (egzamin końcowy). Zajęcia odbywają się w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zabrzu, Klinice Kardioanestezji i Intensywnej Terapii w Zabrzu oraz w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu. Wykłady z przedmiotu zamieszczone są na platformie eduportal.sum.edu.pl. Studenci na pierwszych ćwiczeniach, zostają podzieleni na podgrupy i otrzymują kartę ćwiczeniową wraz z tematami realizowanymi na zajęciach. Na karcie tej studenci są zobowiązani każdorazowo potwierdzać obecność na zajęciach oraz uzyskać zaliczenia przedmiotu udokumentowane podpisem egzaminatora. Student jest zobowiązany, przekazać do sekretariatu Katedry, kartę ćwiczeniową celem uzyskania wpisu z zaliczenia przedmiotu. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest zaliczenie ćwiczeń (egzamin praktyczny - postępowanie w wybranych przypadkach klinicznych z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii i leczenia bólu) na ocenę co najmniej dostateczną. Na ocenę końcową składa się średnia ocen z zaliczenia praktycznego i egzaminu testowego. Wkład procentowy części praktycznej w ocenę końcową wynosi 50 %.

Obowiązują następujące zasady zaokrąglania średniej z uzyskanych ocen:

Ocena                                                                                Przelicznik

(5,0) bardzo dobry                                                              od 4,76 do 5,0

(4,5) ponad dobry                                                               od 4,26 do 4,75

(4,0) dobry                                                                         od 3,76 do 4,25

(3,5) dość dobry                                                                 od 3,26 do 3,75

(3,0) dostateczny                                                                do 3,25

Egzamin końcowy z zakresu  anestezjologii i intensywnej terapii odbywa się w formie egzaminu testowego obejmującego 100 zadań. Czas przeznaczony na rozwiązanie wszystkich zadań testowych wynosi 100 minut. Skala ocen podana w Regulaminie przedmiotu w zasadach ustalania oceny.

Zalecane materiały szkoleniowe:

 Literatura podstawowa:

  1. Owczuk R. (Red.) Anestezjologia i intensywna terapia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2021 2. Weinert M. Crash Course – Anestezjologia. Wydawnictwo Urban &Partner, Wrocław 2021

Literatura uzupełniająca:

  1. Obwieszczenie Ministra Zdrowia ws. kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu – aktualna wersja 2. Procedury w intensywnej terapii. Hanson CW III. MedMedia – aktualne wydanie polskie. 3. Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2021– www.prc.krakow.pl 4. Zalecenia postępowania w bólu pooperacyjnym 2018. Misiołek H, Zajączkowska R, Daszkiewicz A. i wsp., Anestezjologia Intensywna Terapia 2018, tom 50, numer 3, 175–203 5. Podręcznik „Interna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: http://www.mp.pl/interna/. Wybrane    rozdziały:
  2. Choroby układu krążenia: Wstrząs / Zaburzenia rytmu serca / Tamponada serca/ Tętniak aorty/ Udar mózgu;
  3. Choroby układu oddechowego: Niewydolność oddechowa / POChP / Astma/;
  4. Choroby alergiczne: wstrząs anafilaktyczny;
  5. Choroby zakaźne: Sepsa i wstrząs septyczny / Zakażenia związane z cewnikiem donaczyniowym;
  6. Zaburzenia wodno-elektrolitowe i kwasowo-zasadowe;
  7. Zatrucia;
  8. Zaburzenia psychiczne: Niebezpiecznie zachowujący się pacjent / Alkoholowy zespół abstynencyjny;
  9. Onkologia i opieka paliatywna: Ból u chorego na nowotwór / Sedacja w opiece paliatywnej / Agonia / Zgon.

Tematyka zajęć:

Oddział intensywnej terapii - czym różni się od innych oddziałów w szpitalu? Dlaczego anestezjolog musi ocenić chorego przed planowa operacją? Co każdy lekarz powinien wiedzieć o leczeniu pooperacyjnym?  Prawa i obowiązki anestezjologa w szpitalu. Intensywna terapia, kwalifikacja chorych do leczenia w OIT. Leczenie bólu ostrego i przewlekłego. Znieczulenie w różnych dziedzinach zabiegowych. Znieczulenie poza salą operacyjną. Opieka okołooperacyjna.  Zakładanie wkłuć obwodowych. Intubacja dotchawicza, ćwiczenia na manekinach. Monitorowanie pacjenta w trakcie znieczulenia. Monitorowania pacjenta w okresie pooperacyjnym w oparciu o podstawowe parametry życiowe. Ocena stanu pacjenta nieprzytomnego zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi skalami punktowymi. Ocena pacjenta z podejrzeniem śmierci mózgu. 

W kategorii: