Historia

24/mar/2023
24/kwi/2023

W 2000 roku, na wniosek prof. Anny Dyaczyńskiej-Herman, Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiej Akademii Medycznej, będąca do tej pory jednostką międzywydziałową, uległa podziałowi na dwie odrębne struktury, przypisane do poszczególnych Wydziałów. W składzie nowo powstałej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego w Zabrzu znalazły się dwie jednostki działające dotychczas na tym Wydziale – Oddział Kliniczny Kardioanestezji i Intensywnej Terapii zlokalizowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, oraz Zakład Anestezjologii Klinicznej zlokalizowany w Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Zabrzu (obecnie Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii). W listopadzie 2000 roku, w wyniku ogólnopolskiego konkursu Kierownikiem Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego w Zabrzu został dr hab.n.med Piotr Knapik.

     W 2009 roku w wyniku reorganizacji do Katedry włączono jednostki z Sosnowca, Katedra zmieniła nazwę na Katedra Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej, w wyniku ogólnopolskiego konkursu jej Kierownikiem został Prof. dr hab.n.med Przemysław Jałowiecki, i tak Katedra funkcjonuje do 2021 roku. W 2021 roku Katedra zostaje podzielona na: Katedrę Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Katedrę i Zakład Medycyny Ratunkowej.

        Od listopada 2021 roku funkcję Kierownika Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii pełni Prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek. 

W skład Katedry wchodzą: Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Kardioanestezji i Intensywnej Terapii, Zakład Badania i Leczenia Bólu oraz utworzona 2021 roku Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków

       Pracownicy Katedry prowadzą działalność: naukową - obejmującą setki prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, a także doniesień i referatów wygłoszonych w trakcie krajowych i zagranicznych zjazdów naukowych, oraz edukacyjną - z podstaw teoretycznych i umiejętności praktycznych z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, anestezjologii i intensywnej terapii. Dydaktyka obejmuje wykłady, ćwiczenia i seminaria dla studentów kierunku lekarskiego, kierunku lekarsko-dentystycznego, ratownictwa medycznego oraz kierunku lekarsko-dentystycznego prowadzonego w języku angielskim.

 

 

W kategorii: